Program Odnowy Wsi – wizyta studyjna

środa, 6 czerwca 2012

Urząd Marszałkowski zorganizował w dniach 23 do 25 maja 2012 r studyjny wyjazd do 5 miejscowości Dolnego Śląska uczestniczącego w Dolnośląskim Programie Odnowy Wsi.

Mszanę reprezentowały: Ewa Kaczmarska-Więckowska  i Krystyna Szymczyk.

 

W trakcie wyjazdu  rzeszowska grupa odwiedziła wsie z bogatych gmin np. gmina Kobierzyce – 16.000 mieszkańców, 33 wsie  i  ponad 100 mln zł rocznego budżetu i mniej bogate np. gmina  Dzierżoniów – 9.300 mieszkańców, 15 sołectw i 24 mln zł rocznego budżetu. Byliśmy w sołectwie Piława  Górna  w której mieszka 1500 ludzi i  we wsi Podlesie gdzie w 29 gospodarstwach mieszka 126 mieszkanców.

Spotkaliśmy się z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, Jego pracownikami i władzami wszystkich gmin w których gościliśmy.

Grupy Odnowy przyjmowały nas serdecznie i wg zasady „czym chata bogata”.

Częstowano nas dobrym jadłem, lokalnymi nalewkami i przede wszystkim wiedzą, doświadczeniem i dumą z tego, że mogą się chwalić swoją pracą.

 

Oglądane przez nas wsie realizowały w ramach Programu Odnowy najróżniejsze  projekty: założenie stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich ,  wiosenne porządki, remonty świetlic, remonty dróg wiejskich, remont wieży kościelnej, budowa placu zabaw. Realizują projekty kulturalne: dożynki, święto kapusty, organizują grupy teatralne, festiwale humoru, spotkania pod hasłem „Lato z biesiadą”, wycieczki do zaprzyjaźnionych gmin w Czechach, spartakiady sportowe, spotkania w bibliotece i inne.

Tych projektów jest po kilkanaście na jedną wieś.

 

Priorytetami dla grup odnowy są  hasła: „czysta wieś, w której miło się mieszka”,  „wspólna praca miejscem rekreacji popłaca”, „uczymy się od najlepszych”,  „artystą każdy być może”,  „dbajmy o swoje ciało, dbajmy o swoją wieś”. We wszystkich prezentacjach widać było, że RAZEM   MOŻEMY  WIĘCEJ!

I to hasło będziemy próbować realizować w Mszanie.

Więcej zdjęć w galerii…

Kategoria: Aktualności, Odnowa wsi

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.