Stół z pysznościami, czyli zakończenie projektu w Maszanie

piątek, 31 stycznia 2014

26 października br. w Domu Ludowym w Mszanie odbyła się końcowa impreza projektu WNDPOKL.0905.00-18-172/12 pt. „Teraz my kobiety z Mszany” realizowanego przez Stowarzyszenie Karpatka w Mszanie,  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu Kapitał Ludzki. Projekt trwał od 1 maja do 31 października 2013 roku.

W ramach projektu zrealizowano kursy: obsługi komputera, kas fiskalnych, przedsiębiorczości i rozwoju lokalnego oraz warsztaty: gobeliniarskie, kulinarne, ruchowe i tańca. Odbyły sie również spotkania z dietetykiem, specjalistą od savoir vivre i z wizażystą. Imprezę otworzyła Ewa Kaczmarska-Więckowska, koordynator projektu, krótko przedstawiła projekt. Kursantki zatańczyły widowisko taneczne „Mszana od Kazimierza wielkiego do dziś” wspomagane opowiadaniem Janusza Więckowskiego. Gobelinami wykonanymi przez uczestników warsztatów gobeliniarskich  posłużono sie do przygotowania wystroju sali. Na zakończenie wjechał stół z przygotowanym przez kobiety z Mszany poczęstunkiem. I było na co popatrzeć, tak pięknie to wszystko wyglądało, że szkoda było nakładać na talerze, aby nie zepsuć tych cudownych kulinarnych kompozycji. A jak smakowało to nie da się opisać. Gratulacje dla pań z Mszany.

Uroczystość uświetniły swą obecnością Japonka Atsuko Ogawa – pianistka i Iga Dżochowska, obie panie z Fundacji Polsko-Japońskiej Yamato, wspomagającej działania Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. Pani Atsuko Ogawa dla Chopina zamieszkała w Polsce, co prawda stan wojenny w 1981 roku pokrzyżował jej plany, ponieważ jako obywatelka Japonii musiała opuścić w grudniu 1981 roku Polskę i dlatego też nie wzięła później udziału w Konkursie Chopinowskim. Tego bardzo żałuje. Potem wróciła do Polski i promuje kulturę japońską w Polsce i gra Chopina, w którym jest zakochana od dziecka. Uczestnikom imprezy Chopina nie zagrała, ze względu na brak instrumentu, zaśpiewała natomiast piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka” po japońsku.

W uroczystości wzięli udział Andrzej Krężałek – przewodniczący Rady Powiatu, Bohdan Gocz – radny Rady Miejskiej w Dukli i sołtysi z sąsiednich miejscowości.

 

Krystyna Boczar-Różewicz

Kategoria: Aktualności, TerazMy

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.