Ratunek dla nagrobków

środa, 3 listopada 2021

Na cmentarzu w Mszanie – gmina Dukla  jest 17 nagrobków z XIX wieku. To głównie piaskowiec czasem zdobiony metalowym krzyżem.

Czas i warunki atmosferyczne nie są sprzymierzeńcem tych nagrobków: rdza kończy części metalowe, mchy i inne  porosty wgryzają się w kamień, woda, słońce i mróz tworzą szpary i pęknięcia, odpadają kawałki.

Co prawda w 2004  członkowie i sympatycy  Stowarzyszenia MAGURYCZ z Nowicy koło Gorlic społecznie odczyścili i zaimpregnowali te nagrobki, ale po 14 latach przyszedł czas na gruntowny ratunek.

Z wielką pomocą finansową jednego z mieszkańców Mszany udało się wyremontować  przydrożny krzyż, którego odłamane elementy leżały  trawie obok. Patrząc na poniższe zdjęcia aż trudno uwierzyć, że to ten sam krzyż.

Przed renowacją

Po renowacji

 

Tak samo mogą wyglądać nagrobki z cmentarza, tyle że renowacja jednego  to 6 do 8 tysięcy złotych wg cen dzisiejszych (bo inflacja zmienia wysokość tych kwot).  Zatem skromnie licząc na wszystkie 17 nagrobków z cmentarza potrzebujemy minimum 100 tysięcy złotych. Bez  pomocy ludzi dobrej woli nie damy rady i nasze dziedzictwo kulturowe ulegnie zniszczeniu.

Czytelniku tego tekstu proszę pochyl się nad tą prośbą i wesprzyj finansowonaszą inicjatywę  wpłacając darowiznę. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „KARPATKA”  (NIP 684 25 28 213) z siedzibą w Mszanie posiada konto bankowe w  BNP PARIBAS o numerze  72 1600 1462 1893 6636 2000 0004.

Proszę też prześlij ten tekst do swoich znajomych, zaprzyjaźnionych firm i wszystkich którym bliska jest potrzeba ratowania świadectw przeszłości.

Pomóż, proszę. Ewa Kaczmarska-Więckowska. Sołtys Mszany

Kategoria: Aktualności

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Komentowanie i pingowanie zostały wyłączone.

Komentowanie wyłączone.